Siatki wspinaczkowe jako element wyposażenia placów zabawPlace zabaw to nieodłączny element miejskiego krajobrazu i czasami jedyne miejsce w okolicy gdzie dzieci mogą w aktywny sposób spędzać czas. Wyposażenie takich miejsc może się bardzo między sobą różnić. Zazwyczaj pojawia się jakaś huśtawka, zjeżdżalnia, piaskownica i dzieci bardzo je lubią. Jednak idealnym rozwiązaniem jest, jeśli pojawią się też urządzenia umożliwiające wspinaczkę, ćwiczenie koordynacji ruchów czy równowagi i dające jednocześnie dobrą zabawę. Do tej kategorii zaliczamy różnego rodzaju siatki wspinaczkowe.

Most linowy

Most linowy to zawieszona nad ziemią konstrukcja z lin, po której dzieci mogą się przemieszczać z jednej strony na drugą. Może być w formie pojedynczego przejścia, ale może być również sześcienną siatką, dającą możliwość przechodzenia w różnych kierunkach: na boki, w górę i w dół. Popularne są też połączenia lin z drewnem, dające efekt prawdziwego mostu linowego nad przepaścią.

Piramidy

Bardzo często na placach zabaw możemy też spotkać linowe piramidy o bardzo różnych wymiarach. Wysokość może posiadać od 1 metra do nawet 4 metrów. Wraz w wysokością rośnie też najczęściej szerokość całej konstrukcji. Liny mogą być w bardzo różnym kolorze, a ich splot może mieć różną gęstość. Dla młodszych dzieci są mniejsze odległości pomiędzy łączeniami, dla tych sprawniejszych już nieco większe.

Siatki i liny wspinaczkowe

Siatki i liny wspinaczkowe występują rzadziej jako niezależny element. Najczęściej są połączone ze stałą drewnianą konstrukcją czy torem przeszkód. Dają możliwość wspinania się do kolejnej atrakcji, typu drewniana platforma, zjeżdżalnia, kolejne przejście mostkiem.

Bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, jaki element będzie pasował najlepiej do naszego planu zabaw, zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo bawiących się na nim dzieci. Dlatego materiały, z jakich skorzystamy do jego budowy, powinny być najlepszej jakości. Jeśli liny to tylko od sprawdzonych dystrybutorów, z odpowiednimi atestami i pewnością, że wytrzymają każde dziecięce szaleństwa.


Wróć do bloga